EESTI TALLINN TARTU IDA-VIRUMAA PÄRNU VILJANDI RAKVERE KURESSAARE HAAPSALU  
 
Uusmaa logo

Uus Maa Kinnisvarabüroo 2014. aasta VEEBRUARIKUU kinnisvaraturu ülevaade

www.uusmaa.ee/turuylevaade

 

EESTI

Eesti kinnisvaraturg veebruaris kasvas, mis on ka loomulik, sest aasta algusele iseloomulikult on jaanuar alati vaiksem kuu.

Maa-ameti andmetel toimus möödunud kuul 3341 kinnisvara ostu-müügitehingut, mis on jaanuarist 4,9% rohkem. Aastane kasv on aga 12%. Tehingute rahaline koguväärtus oli veebruaris 166,55 miljonit eurot.


Allikas: Maa-amet

 

Tallinn

Tallinna kinnisvaraturul jätkus tõus. Kui tehingute hulkade kasv on seotud pigem taastumisega traditsiooniliselt vaiksemast aastaalgusest, siis hinnatasemes mängivad endiselt rolli uusarendused ja väiksema üldpinnaga järelturukorterid, peamiselt nn magalates.


Allikas: Maa-amet

Veebruaris toimus maa-ameti andmeil Tallinnas 868 kinnisvara ostu-müügitehingut koguväärtusega 86,27 miljonit eurot. Võrreldes jaanuariga kasvas tehinguaktiivsus 4,8%, kuid möödunud aasta veebruariga võrreldes toimus 1,7 protsendiline langus.

Korteritehingute hulgas leidis aset langus, toimus 578 müüki. See on madalam nii jaanuari tulemusest (-2%) kui ka 2013. aasta veebruarist (-1%).

Müüdud korterite keskmine ruutmeetri mediaanhind jätkas aga kasvu, jõudes veebruaris 1312 eurole. Võrreldes jaanuariga kasvas hinnatase 1,8% ja aastaga 24%. Linnaosade kaupa olid korterite keskmised mediaanhinnad ja nende liikumised järgnevad:

  • Haabersti: 1238 €/m2. Muutus võrreldes jaanuariga +3,6% ja aastaga +27,4%*.
  • Kadriorg: 1860 €/m2. Muutus võrreldes jaanuariga -16% ja aastaga +13.6%.
  • Kalamaja: 1680 €/m2. Muutus võrreldes jaanuariga -0,6% ja aastaga +11,3%.
  • Kesklinn: 1783 €/m2. Muutus võrreldes jaanuariga -1,1% ja aastaga +10,3%.
  • Kristiine: 1371 €/m2. Muutus võrreldes jaanuariga -12,2% ja aastaga +12,5%.
  • Lasnamäe: 1111 €/m2. Muutus võrreldes jaanuariga +2,6% ja aastaga +27,8%.
  • Mustamäe: 1218 €/m2. Muutus võrreldes jaanuariga +4% ja aastaga +25,4%.
  • Nõmme: 1489 €/m2. Muutus võrreldes jaanuariga +19,5%* ja aastaga +41,1%*.
  • Pirita: 1628 €/m2. Muutus võrreldes jaanuariga +3,3% ja aastaga +18,8%*.
  • Põhja-Tallinn: 1268 €/m2. Muutus võrreldes jaanuariga -7,3% ja aastaga +20,6%*.

* Suuri hinnakõikumisi põhjustab tehingute struktuur – nii tehingute arv kui ka kallima või odavama hinnaklassi, näiteks uusarenduste ja väikese üldpinnaga renoveeritud, kallima ruutmeetrihinnaga korterite hulk tehingute koguarvust.


Allikas: Maa-amet

On aina selgem, et senine suur hinnatõus pole enam jätkusuutlik, sest see lülitab järjest rohkem välja potentsiaalse ostjaskonna võimalusi kinnisvara soetada. Kõige probleemsemaks on muutunud olukord magalate ning ka mujal asuvate paneelmajade järelturu korterite osas, kus hinnatõus on olnud suurim. Hinnaootused on muutumas juba liialt optimistlikuks ning pakkumishinnad hakkavad jõudma uusarendustele aina lähemale. See on tekitanud aina suurema hulga müügipakkumisi, mis portaalides jõude seisavad.

Tulevikku prognoosides tuleb väga selgelt arvestada asjaoluga, et praeguseks on kinnisvara aastane hinnatõus ületanud keskmise palga kasvu juba mitu aastat ja see ei saa enam nii jätkuda. Inimestel on küll endiselt olemas soov osta kinnisvara, kuid nagu näitavad ka Eesti Kinnisvarafirmade Liidu poolt tellitud uuringud, saab kasvav hind ostuotsuse tegemisel aina suuremaks takistuseks.

Seega, kel on soov müüa, peab olema valmis ka tõsisemateks hinnaläbirääkimisteks või panema koheselt reaalsetele oludele vastava pakkumishinna. Inimestel on buum ja sellele järgnenud krahh väga hästi meeles ning tulevikku hinnatakse palju pragmaatilisemalt.

Tallinna eramuturg jõudis veebruaris vahepealsest vaiksemast perioodist tagasi tavapärasele tasemele. Elamuid-suvilaid müüdi 28 (jaanuaris 19) ja hoonestamata elamukrunte 6 (jaanuaris 9).


Allikas: Maa-amet

 

Tartu

Tartu kinnisvaraturg tõusis veebruaris tavapärasele tasemele. Maa-ameti statistika kohaselt toimus 172 ostu-müügitehingut, mis on 27,4% jaanuarist enam. Aastaga langes tehingute arv aga 3,9%.


Allikas: Maa-amet

Korteritehinguid toimus 110, mille ruutmeetri keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 1102 eurot. Võrreldes jaanuariga kerkis antud hind 7% ja 2013. aasta veebruariga 21,8%.


Allikas: Maa-amet

Ka eramuturg tõusis tavapärasele tasemele. Veebruaris müüdi 17 elamut-suvilat ja 9 hoonestamata elamumaakrunti (jaanuaris olid need numbrid vastavalt 14 ja 2).

 

Ida-Virumaa

Ida-Virumaal toimus veebruaris 315 kinnisvara ostu-müügitehingut, mis on viimase 12 kuu lõikes keskmine tulemus. Võrreldes jaanuariga kasvas tehinguaktiivsus 10,5% ja aastaga 20,2%.


Allikas: Maa-amet

Kui seni on maakonna korteriturul näidanud Narva linn suhteliselt stabiilset kasvu, siis veebruaris toimus langus ja aset leidis 46 müügitehingut (jaanuaris 66). Ruutmeetri keskmine mediaanhind kasvas kuuga 17,3% 492 eurole. Tegemist on muuseas ka masu-järgse rekordiga. 

Allikas: Maa-amet

Teistes suuremates linnades jätkas korteriturg varasemale iseloomulikult „lainetades“. Näiteks Jõhvis müüdi 14 korterit (jaanuaris 21), mille ruutmeetri keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 190 eurot (langus võrreldes jaanuariga 26%). Kohtla-Järvel müüdi aga 63 korterit (jaanuaris 64) ning nende keskmine ruutmeetri mediaanhind kerkis kuuga 13,1% 98 eurole.


Allikas: Maa-amet

Maakonna olulisim, Jõhvi eramuturg oli veebruaris tavapäraselt tasemel. Müüdi 5 maja (jaanuaris 3) ja 1 elamukrunt (jaanuaris 0).

 

Pärnu

Veebruaris toimus Pärnus maa-ameti andmetel 67 kinnisvara ostu-müügitehingut, mis on tavapärasest madalam tulemus. Kuuga kerkis tehingute hulk traditsiooniliselt vaikset jaanuari arvesse võttes 4,7%, kuid aastane langus on 4,3%.


Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 49 (jaanuaris 48), mille mediaankeskmiseks ruutmeetrihinnaks tuli 731 eurot. Võrreldes jaanuariga kerkis hinnatase 1,1% ja mulluse veebruariga 2,5%.


Allikas: Maa-amet

Eramuturg on muutunud kevadiselt aktiivsemaks. Veebruaris müüdi 7 maja ja 2 elamukrunti, jaanuaris olid vastavad numbrid aga 1 ja 4.

 

Viljandi

Erinevalt paljudest teistest Eesti piirkondadest oli Viljandi kinnisvaraturg veebruaris jaanuarist vaiksem. Maa-ameti andmetel toimus möödunud kuul 20 kinnisvara ostu-müügitehingut (jaanuaris 26 ja möödunud aasta veebruaris samuti 20 tehingut).


Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 15 (jaanuaris 16), mille ruutmeetri keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 497 eurot. Võrreldes jaanuariga kerkis keskmine hinnatase 1% ning aastaga 6,9%.


Allikas: Maa-amet

Müüdi ka 1 eramu, kuid endiselt mitte ühtegi elamukrunti (viimane müüdi möödunud aasta juunis).

 

Rakvere

Rakvere kinnisvaraturg oli veebruaris viimase 12 kuu aktiivseim, jagades tehingute arvu arvestuses esikohta 2013. aasta oktoobriga. Maa-ameti andmeil toimus möödunud kuul 33 kinnisvara ostu-müügitehingut, jaanuaris oli neid 26 ja mullu veebruaris 19.


Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 21 (jaanuaris 14), mille ruutmeetri keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 464 eurot. Võrreldes jaanuariga langes keskmine hinnatase 6,4% samas kui aastaga kerkis see 14%.

Ka eramuturg oli keskmisest aktiivsem, müüdi 7 maja (jaanuaris 5) ja 1 elamukrunt (jaanuaris 3).


Allikas: Maa-amet

 

Kuressaare

Kuressaares oli veebruar vaikne. Maa-ameti andmetel toimus 14 kinnisvara ostu-müügitehingut (jaanuaris 25 ja 2013. aasta veebruaris samuti 14).


Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 11 (jaanuaris 17) ning keskmiseks ruutmeetri mediaanhinnaks kujunes 551 eurot. Võrreldes jaanuariga langes hinnatase 19,4% ja aastaga 11%.

Veebruaris eramuid ei müüdud (jaanuaris 4), kuid omanikku vahetas siiski 1 hoonestamata elamukrunt (jaanuaris 0).


Allikas: Maa-amet

 

Haapsalu

Veebruaris toimus Haapsalus 13 kinnisvara ostu-müügitehingut, mis on jaanaurist 3 võrra enam. Ka möödunud aasta veebruaris toimus Haapsalus 13 tehingut.


Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 9 (jaanuaris samuti 9) ning toimunud tehingute põhjal kujunes ruutmeetri mediaankeskmiseks hinnaks 385 eurot. Kuna jaanuaris toimus tavapärasest oluliselt rohkem madalama hinnaga korteritehinguid, mistõttu oli ka ruutmeetri keskmine mediaanhind tavapärasest allpool, kerkis hinnatase veebruaris 34,8%.

Ja teisalt, kuna 2013. aasta veebruaris müüdi keskmisest oluliselt kallimaid kortereid uues majas, siis on aastane hinnalangus seetõttu aga 27,9%.


Allikas: Maa-amet

Veidi elavnes aga eramuturg. Kui jaanuaris ei müüdud ühtki maja ega krunti, siis veebruaris müüdi 2 eramut.

 

Käesoleva turuülevaate on koostanud UUS MAA KINNISVARABÜROO. Turuülevaate eesmärk on jagada informatsiooni ning see ei pretendeeri turu ning sündmuste veatule kirjeldamisele. Info, millel ülevaade baseerub, on hangitud allikatest, mis on meie arvates usaldusväärsed, kuid me ei saa garanteerida nende eksimatust. UUS MAA Kinnisvarabüroo ega sellega seotud isikud ei võta endale vastutust käesoleva väljaande või mõne selle osa kasutamisest tekkivate otseste või kaudsete kahjude korral. Trükise “Uus Maa Kinnisvarabüroo 2014. aasta VEEBRUARIKUU kinnisvaraturu ülevaade ” autoriõigused on kaitstud. Selle väljaande või mõne selle osa paljundamine (elektrooniliselt, mehaaniliselt või muul moel kopeerides), salvestamine ja levitamine on lubatud vaid UUS MAA Kinnisvarabüroo kirjalikul loal.

Värskeim kinnisvarainfo: www.uusmaa.ee

       
Uusmaa logo footeris Kinnisvarabüroo Uus Maa OÜ
Rävala pst 6, 10143 Tallinn
Reg nr 10307231
Tel +372 627 2600
Faks +372 627 2601
uusmaa@uusmaa.ee
www.uusmaa.ee
© All rights reserved. 2014
This message was sent to uusmaa@uusmaa.ee with good intentions.
We hope you found it relevant. However, if you'd rather not receive future e-mails from us, please click HERE