EESTI TALLINN TARTU IDA-VIRUMAA PÄRNU VILJANDI RAKVERE KURESSAARE HAAPSALU  
 
Uusmaa logo

Uus Maa Kinnisvarabüroo 2013. aasta MÄRTSI kinnisvaraturu ülevaade

www.uusmaa.ee/turuylevaade

 

EESTI

Eesti kinnisvaraturg astus märtsis väikese sammu tagasi. Võrreldes veebruariga tehingute hulk langes, mille tulemusel on käesolev aasta varasematest erinev, sest tavaliselt on aasta kaks esimest kuud olnud vaiksemad ning märts see kuu, mis kinnisvara-aasta “käima tõmbab”. Kuna Eesti kinnisvaraturul on sesoonsust aina vähem, võib märtsi langus ühelt poolt olla lihtsalt väike statistiline muutus.

Teisalt on languse taga ka tõsiasi, et just järelturu korterite hulgas on pakkumisi vähemaks jäänud ning üldise hinnatõusu valguses on olemasolevate pakkumishinnad kasvanud kohati tasemeni, kus tegu on juba ülehindamisega, mis müügiprotsessi pärsib. See paistab eriti silma Tallinnas. Mujal Eestis on pakkumiste hulk püsinud stabiilsem, kuid on juba pikemat aega ületanud tegelikku nõudlust.
Keskmine tehinguhind on mitmes suuremas linnas aga pidevalt tõusnud, mis on paljuski mõjutatud sellest, et endiselt läheb väga hästi uusarendustel ja hinnatud piirkondades paikneval kallimal kinnisvaral. Samuti on nõutud likviidsed, konkurentsivõimelise hinnaga väikekorterid, mille ruutmeetrihind aga ongi mõnevõrra keskmisest kallim.

Allikas: Maa-amet

Maa-ameti tehinguandmete kohaselt toimus märtsis kogu Eestis 2925 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline kogumaht oli 151,4 miljonit eurot. Võrreldes veebruariga langes tehinguaktiivsus 1,8%, samas kui rahaline koguväärtus kerkis 6,4%. 2012. aasta märtsiga võrreldes toimus möödunud kuul aga 0,9% rohkem tehinguid

Korterite keskmine ruutmeetri mediaanhind tõusis vaadeldud linnadest Tallinnas, Tartus, Jõhvis, Kuressaares ja Viljandis ning langes Narvas, Kohtla-Järvel, Pärnus, Rakveres ja Haapsalus.

 

Tallinn

Sarnaselt kogu Eestiga langes tehinguaktiivsus ka Tallinnas, samas aga tõusis tehingute koguväärtus.

Allikas: Maa-amet

Maa-ameti andmetel toimus Tallinnas märtsikuu jooksul 849 kinnisvara ostu-müügitehingut, mis on veebruarist 3,6% vähem. Võrreldes aga mulluse märtsiga, toimus tehinguid siiski 6,5% enam.

Vastupidiselt tehingute hulgale tõusis kuuga aga rahaline kogumaht 7,4%, 79,08 miljonile eurole. Aastataguse ajaga võrreldes on rahaline maht kerkinud aga 52,5%, mille põhjuseks on peamiselt see, et järjest enam on hakatud tehinguid tegema ka kallima hinnaklassi objektidega.

Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 559, mis on veebruarist 4,3% vähem. Samas aga tõusis ruutmeetri keskmine mediaanhind kuuga 2%, 1079 euro tasemele. Aastaga on hinnatase kerkinud aga 9,4%.

Tallinna kinnisvaraturgu ilmestavad endiselt tehingud magalapiirkondade 1- ja 2-toaliste korteritega, samuti ka uusarendused. Järjest enam paistavad silma inimesed, kes ostavad ka kalleid kortereid täielikult omafinantseeringute eest. Hoolimata madalast euriborist, ei ole laenuvõtmine oluliselt suurenenud. Hinnanguliselt ostetakse juba pool Eesti kinnisvarast vaid omavahendite eest.

Võrreldes veebruari ja viimase 12 kuu keskmisega on Tallinna linnaosade korterite ruutmeetri keskmine mediaanhind muutunud järgmiselt:

Allikas: Maa-amet

* Suuri hinnakõikumisi põhjustab tehingute struktuur – nii tehingute arv kui ka kallima või odavama hinnaklassi korterite hulk tehingute koguarvust.

Märtsis tuli pakkumisele mitmeid uusarendusi. Näiteks Kalamajas alustati kolmekorruselise, 11 korteriga elamu müüki aadressil Graniidi 8. Kadriorus Alle tänaval renoveeritakse aga 6 korteriga 1936. aastast pärinev puitelamu, kus praeguseks on juba 4 korterit müüdud.

Müüki tuli ka suuremaid arendusprojekte. Näiteks Magdaleena haigla naabrusse rajatakse 8-korruseline Kodupargi elamu, kuhu tuleb kokku 43 korterit. Kristiinesse Tedre tänavale rajatakse aga 47 korteriga piklik kuuekorruseline maja. Mõlemas hoones on kokku pea pooled korterid juba broneeritud.

Allikas: Maa-amet

Eramuturg hakkas vaikselt aktiivsemaks muutuma ning ka tehingute arvult oli märts viimase 12 kuu keskmisest mõnevõrra aktiivsem. Müüdi 31 eramut-suvilat ja 12 elamukrunti (aasta tagasi vastavalt 25 ja 7).

Tallinnas on aina enam nõutud remontivajavad vanemad eramud Nõmmel ja Kristiines. Neid ostetakse eesmärgiga vana hoone lammutada ja uus asemele ehitada, kuid aina enam on ka neid, kes soovivad vana maja säästlikult renoveerida. Nõmmel, kus paljud majad on mälestistena kaitse all, on renoveerimishuvilisi õnneks aina enam ning pigem on tekkinud selliste majade osas kerge defitsiit.

 

Tartu

Märts oli ostuaktiivsuselt jätkuvalt aktiivne ning analoogselt veebruariga iseloomustab turgu pakkumiste vähesus

Allikas: Maa-amet

Tehingute hulk aga mõnevõrra langes. Maa-ameti andmetel teostati märtsis Tartus 163 kinnisvara ostu-müügitehingut, mis võrreldes veebruariga tähendab 8,9% langust. Aastaga on tehinguaktiivsus kerkinud siiski 10,9%.

Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 120 (veebruaris 127), mille keskmiseks ruutmeetri mediaanhinnaks kujunes 911 eurot. Kuuga kerkis hinnatase 0,6% ja aastaga 10,7%.

Pakkumisele tuli ka mitmeid uusarendusi. Lunini 23 asub nelja korteriga maja, kus on müügil 3-toalised ahiküttega korterid. Maja renoveerimine lõppeb suvel ning keskmine pakkumishind on ca 1400 €/m2.

Kroonuaia 29/31 asuvas projektis on pakkumisel kokku 14 korterit, mille keskmine pakkumishind on ca 2000 €/m2. Krundil asuv tänavaäärne maja restaureeritakse ja selle hoovis valmib uus elamu.
Eramuturg kulges suuremate muudatusteta ja oli tavapärasel tasemel. Müüdi 14 eramut ja 2
elamukrunti. Huvitava nüansina võib mainida, et ka aasta tagasi märtsis olid need arvud täpselt samad.


Ida-Virumaa

Ida-Virumaa kinnisvaraturg on kogu käesoleva aasta olnud väga stabiilne. Kui jaanuaris toimus 264 tehingut, veebruaris 262, siis märtsis jälle 264 tehingut. Mulluse märtsiga võrreldes kerkis tehinguaktiivsus 6,9%.

Allikas: Maa-amet

Korteriturg on olnud aga hüplevam. Narvas müüdi märtsis 56 korterit (veebruaris 64) ning ruutmeetri keskmine mediaanhind langes 1,5%, 388 eurole.

Allikas: Maa-amet

Jõhvis müüdi 18 korterit (veebruaris 16), mille ruutmeetri keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 190 eurot (tõus kuuga 18%). Kohtla-Järvel tõusis müüdud korterite arv kuuga kahe võrra, 57-le, kuid ruutmeetri keskmine mediaanhind langes 22,9%, 66 eurole.

Allikas: Maa-amet

Üldise stabiilsuses paistsid märtsis aga enam silma tehingud ärimaadega. Näiteks Narvas soetati maad ühe olemasoleva kaubanduskeskuse laiendamiseks. Jõhvis toimus aga kaubanduskeskuse müük, mille kogumaksumuseks kujunes 2 miljonit eurot.

 

Pärnu

Pärnus oli märts tavapärasest vaiksem. Maa-ameti andmeil toimus kokku 61 kinnisvara ostu-müügitehingut, mis on veebruarist 12,9% ja 2012. aasta märtsist 11,6% madalam tulemus. Viimase 12 kuu arvestuses oli tegu vaikseima kuuga.

Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 45 (veebruaris 50) ning keskmiseks ruutmeetri mediaanhinnaks kujunes 694 eurot. Võrreldes veebruariga langes hinnatase 2,7%, kuid aastaga tõusis see 22,4%.

Allikas: Maa-amet

Kui müügiturg oli vaikne, siis üüriturul on alanud aktiivne suvituskorterite broneerimine, mis näiteks möödunud aastal tekitas lõpuks tavapäraste pakkumishindade kohati kuni 100% tõusu.

Eramuid müüdi märtsis 5 ja elamukrunte 1, mis on turu keskmisest mõnevõrra madalam tulemus.Viljandi

Viljandi kinnisvaraturg on käesoleval aastal liikunud ülespoole. Maa-ameti andmeil toimus märtsis 25 kinnisvara ostu-müügitehingut. Võrreldes veebruariga tõusis tehingute hulk 25% ja mulluse märtsiga võrreldes 31,6%.

Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 13 (veebruaris 8), mille keskmiseks ruutmeetri mediaanhinnaks kujunes 556 eurot. Võrreldes veebruariga tõusis hinnatase 19,5% ja aastaga 44,4%.

Allikas: Maa-amet

Eramuid müüdi 9, mis on viimaste aastate kõrgeim tulemus.

 

Rakvere

Rakveres toimus maa-ameti andmetel märtsikuus 29 kinnisvara ostu-müügitehingut, millega saavutati turu keskmisest tasemest veidi kõrgem tulemus. Võrreldes veebruariga kerkis tehinguaktiivsus 52,6% ja võrreldes möödunud aasta sama ajaga 61,1%. Siiski tuleb märkida, et väikestel turgudel on statistiliselt suured hüpped ja langused väga tavapärased.

Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 18 (veebruaris 14) ning nende ruutmeetri keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 488 eurot. Veebruariga võrreldes tõusis hind keskmiselt 20,1% ja mulluse märtsiga võrreldes 39,4%.

Allikas: Maa-amet

 

Kuressaare

Kuressaares on käesolev aasta möödunud keskmisest vaiksemalt, nii ka märtsis. Maa-ameti andmeil toimus 13 kinnisvara ostu-müügitehingut, veebruaris leidis neid aset 14. Möödunud aasta märtsis toimus aga 19 tehingut.

Allikas: Maa-amet

Müüdi 9 korterit (veebruaris 10), mille ruutmeetri mediaanhinnaks kujunes 677 eurot. Veebruariga võrreldes kerkis hinnatase 9,5% ja 2012. aasta märtsiga võrreldes 11,5%.

Allikas: Maa-amet

Eramuturg oli tavapärane, toimus kaks müügitehingut.

 

Haapsalu

Haapsalu kinnisvaraturg oli märtsis kevadiselt aktiivsem. Maa-ameti andmeil toimus 17 ostu-müügitehingut. Võrreldes veebruariga kerkis tehinguaktiivsus 30,8% ja mulluse märtsiga võrreldes 21,4%.

Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 9 (veebruaris 8), mille keskmiseks ruutmeetri mediaanhinnaks kujunes 391 eurot. Võrreldes veebruariga langes hinnatase 26,8%, mille põhjuseks on asjaolu, et märtsis ei müüdud  keskmist hinda mõjutaval hulgal uusi kortereid. Aastaga langes ruutmeetri hinnatase keskmiselt 2%.

Allikas: Maa-amet

Suurenenud on müügipakkumiste hulk, kusjuures aina enam tuleb korduvkuulutuste kõrval juurde värskeid müügiobjekte.

Eramuturg on kogu käesoleva aasta I kvartali liikunud ühtlaselt ja väga vaikselt. Märtsis müüdi üks eramu ja ükselamukrunt.

 

 

Käesoleva turuülevaate on koostanud UUS MAA KINNISVARABÜROO. Turuülevaate eesmärk on jagada informatsiooni ning see ei pretendeeri turu ning sündmuste veatule kirjeldamisele. Info, millel ülevaade baseerub, on hangitud allikatest, mis on meie arvates usaldusväärsed, kuid me ei saa garanteerida nende eksimatust. UUS MAA Kinnisvarabüroo ega sellega seotud isikud ei võta endale vastutust käesoleva väljaande või mõne selle osa kasutamisest tekkivate otseste või kaudsete kahjude korral. Trükise “Uus Maa Kinnisvarabüroo 2012. aasta OKTOOBRI kinnisvaraturu ülevaade ” autoriõigused on kaitstud. Selle väljaande või mõne selle osa paljundamine (elektrooniliselt, mehaaniliselt või muul moel kopeerides), salvestamine ja levitamine on lubatud vaid UUS MAA Kinnisvarabüroo kirjalikul loal.

Värskeim kinnisvarainfo: www.uusmaa.ee

       
Uusmaa logo footeris Kinnisvarabüroo Uus Maa OÜ
Rävala pst 6, 10143 Tallinn
Reg nr 10307231
Tel +372 627 2600
Faks +372 627 2601
uusmaa@uusmaa.ee
www.uusmaa.ee
© All rights reserved. 2012
This message was sent to uusmaa@uusmaa.ee with good intentions.
We hope you found it relevant. However, if you'd rather not receive future e-mails from us, please click HERE